português | english | français | català

logo

Búsqueda en la base de datos

Base de datos:
FONS
Buscar:
UNIVERSITAT DE LLEIDA []
Referencias encontradas:
Mostrando:
1 .. 20   en el formato [Estandar]
página 1 de 8
ir a la página                    


1 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Les Olors de la Lleida medieval : salubritat i salut pública entre els segles XIII i XV / Guillem Roca Cabau
Roca Cabau, Guillem


Lleida ; Alguaire : Edicions de la Universitat de Lleida : Patronat Josep Lladonosa, 2023
224 p. : gràf., map., il. ; 21 cm (Josep Lladonosa, 25) 
33è Premi Premi Josep Lladonosa d'història local dels Països Catalans. Bibliografia.
ISBN 9788491444152

Aquesta obra busca trencar idees preconcebudes al voltant de conceptes com la malaltia, l'alimentació i la brutícia a l'edat mitjana. Per a l'home medieval les olors eren un element transcendental, capaç d'evocar la divinitat i la malaltia. Als nostres avantpassats, el perfum de les espècies els transportava al paradís terrenal i donava veracitat a un miracle. La fortor de les deixalles, en canvi, era causa de corrupcions en l'aire i engendrava terribles malalties com la pesta. Aquesta dualitat es podia percebre a l'espai urbà, on, des del segle XIII, comencen a aparèixer mesures per millorar la salubritat de llocs com la carnisseria, el mercat, els carrers principals. Es tracta del naixement d'un espai comú que es va estructurar i delimitar progressivament al llarg de diverses centúries. Com es demostra al llibre, tot i els nombrosos problemes higiènics derivats de conviure en ciutats cada vegada més poblades, els nostres avantpassats no es van resignar a viure passivament enmig del fang, sinó que van cercar mesures per millorar el seu dia a dia. Aquestes pàgines són l'estudi d'algunes d'aquestes mesures entre els segles XIII i XV. (Editorial).



Matèries: Edat mitjana ; Ciutats ; Salut pública ; Medicina ; Alimentació humana ; Sanitat
Àmbit:Lleida
Cronologia:[1200 - 1500]
Autors add.:Patronat Municipal Josep Lladonosa ; Universitat de Lleida
Localització: Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Lleida; B. Pública de Lleida; B. Marquès d'Olivart (Les Borges Blanques); B. Josep Lladonosa i Pujol (Alguaire) (Llegat Lladonosa); Biblioteca Ramon Berenguer IV (Almenar); B. Margarida de Montferrat (Balaguer); Arxiu Històric Comarcal de Balaguer


Enllaç permanent a aquest registre



2 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Seguretat pública, higienisme i benestar social : el procés històric de formació del cos de bombers de Lleida, 1840-1975 / Leonard Jové
Jové i Vidal, Leonard


Lleida ; Alguaire : Edicions de la Universitat de Lleida : Patronat Josep Lladonosa, 2022
269 p. : gràf., taules, il. ; 21 cm (Josep Lladonosa, 24) 
32è Premi Premi Josep Lladonosa d'història local dels Països Catalans. Bibliografia. A la portada: Patronat Josep Lladonosa.
ISBN 9788491443414

Aquest llibre explica la formació i el desenvolupament de la companyia de bombers de la ciutat de Lleida, un procés que comprèn des de la segona meitat del segle XIX i fins al darrer quart del XX. Es tracta d'una investigació que, per tal d'aprofundir en la totalitat de l'objecte d'estudi, s'ha plantejat des de dues perspectives diferents que resulten, però, complementàries. En primer lloc, s'ha caracteritzat la vessant institucional on s'inclou l'anàlisi del finançament, la conjuntura política, els reglaments, el personal, els recursos materials i els serveis. En segon lloc, s'ha situat la companyia en l'entorn social de cada conjuntura històrica, presentant-la com una nova i necessària eina d'afermament de la seguretat pública que creixia en conjunció amb altres polítiques de caire cívic com l'higienisme i un nou urbanisme. Tot plegat, desenvolupat en el context de transformació urbana que va significar el pas des d'una ciutat d'Antic Règim a una nova urbs burgesa. Ben entrat el segle XX , el servei d'extinció d'incendis evoluciona cap a noves funcions que complementen la protecció ciutadana tradicional i que el situen en l'àmbit del benestar social. (Editorial).



Matèries: Seguretat ciutadana ; Servei de bombers ; Salut pública
Àmbit:Lleida
Cronologia:1840 - 1975
Autors add.:Patronat Municipal Josep Lladonosa ; Universitat de Lleida
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Lleida; B. Pública de Lleida; B. Marquès d'Olivart (Les Borges Blanques); Biblioteca Salardú-Naut Aran (Naut Aran-Aran); B. Josep Lladonosa i Pujol (Alguaire) (Llegat Lladonosa); Arxiu Històric Comarcal de Balaguer; B. L'Atlàntida (Arbeca)


Enllaç permanent a aquest registre



3 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Visitar les arts del passat : les exposicions retrospectives d'art a Catalunya, València i Mallorca entre el 1867 i el 1937 / Bonaventura Bassegoda i Hugas
Bassegoda i Hugas, Bonaventura


Bellaterra ; Girona ; Lleida ; Barcelona ; Tarragona : Universitat Autònoma de Barcelona. Servei de Publicacions : Edicions de la Universitat de Barcelona : Universitat de Girona. Servei de Publicacions : Edicions de la Universitat de Lleida : Universitat Politècnica de Catalunya : Barcelona Tech. Iniciativa Digital Politècnica : Publicacions de la Universitat Rovira i Virgili : Museu Nacional d'Art de Catalunya : Museu del Disseny de Barcelona, 2022
340 p. : il. ; 24 cm (Memoria artium, 29) 
Bibliografia. Índex.
ISBN 9788449099847
ISBN 9788491688068
ISBN 9788484586074
ISBN 9788491443452
ISBN 9788498809794
ISBN 9788484248634
ISBN 9788480433808
ISBN 9788491564058

Les obres d'art han estat tradicionalment el resultat d'encàrrecs específics de clients i promotors. A Roma, a partir del segle XVII, es documenten les primeres exposicions públiques de pintures que mostren les capacitats dels artistes en actiu. Al segle XVIII, l'acadèmia organitza a París els Salons amb regularitat, que permeten els inicis de la crítica d'art. Caldrà esperar a la consolidació de la Revolució Industrial, cap a mitjan segle XIX, quan sorgeix la necessitat d'acostar art i indústria, per veure exposicions amb obres d'artistes i artesans ja desapareguts. Aquestes mostres, per distingir-se de les de belles arts o d'artistes vius, es van anomenar "exposicions retrospectives" des de la que es va celebrar a París el 1865 amb el títol Musée Rétrospectif, i que es va desplegar al magnífic Palais de l'Industrie (avui desaparegut). Aquest volum és el primer intent de fixar el nombre i de descriure el caràcter d'aquesta mena d'exposicions dins el nostre entorn cultural, des de la inicial, que es va fer a Barcelona el 1867, fins a la de l'art català medieval de París de 1937, promoguda per la Generalitat republicana. Aquest itinerari per les exposicions retrospectives es pot llegir, també, com un recorregut col·lectiu de descoberta del propi patrimoni artístic.



Matèries: Exposicions artístiques ; Patrimoni històric i artístic ; Art ; Obres d'art
Àmbit:Catalunya ; País Valencià ; Mallorca - Balears, illes ; París - França
Cronologia:1867 - 1937
Autors add.:Universitat Autònoma de Barcelona ; Universitat de Barcelona ; Universitat de Girona ; Universitat de Lleida ; Universitat Politècnica de Catalunya ; Barcelona Tech. Iniciativa Digital Politècnica ; Universitat Rovira i Virgili ; Museu Nacional d'Art de Catalunya : MNAC ; Museu del Disseny de Barcelona
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Barcelona; Universitat de Girona; Universitat Rovira i Virgili; Museus de Sitges


Enllaç permanent a aquest registre



4 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Crònica d'un pintor de frescos : Florència - Tàrrega / Josep Minguell
Minguell i Cardenyes, Josep


Lleida : Edicions de la Universitat de Lleida, 2019
134 p. : il. ; 24 cm
Amb la col·laboració de l'Ajuntament de Tàrrega.
ISBN 9788491441434

L'autor, amb una descripció planera i documentada narra la descoberta de les discutides pintures de la cúpula de la catedral de Florència i les vivències de l'autor pintant dalt de les bastides de Santa Maria de l'Alba. Són uns escrits paral·lels conduint el lector al desconegut món dels pintors de frescos.



Matèries: Pintura mural ; Catedrals ; Esglésies parroquials ; Pintors ; Memòries
Matèries: Minguell, Josep
Àmbit:Tàrrega ; Florència - Itàlia
Cronologia:[0000 - 2019]
Autors add.:Universitat de Lleida ; Ajuntament de Tàrrega
Localització: B. Pública de Lleida; B. Central Comarcal (Tàrrega)


Enllaç permanent a aquest registre



5 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Breviari de la nit insomne : recull de treballs del II taller d'escriptura narrativa / Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Tàrrega ; edició a cura de Julián Acebrón Ruiz



Lleida : Institut de Ciències de l'Educació de la Universitat de Lleida, 2006
115 p. ; 21 cm
ISBN 8484092232



Matèries: Narrativa ; Vellesa
Àmbit:Tàrrega
Cronologia:2006
Autors add.:Acebrón Ruiz, Julián (Ed.)
Autors add.:Universitat de Lleida. Institut de Ciències de l'Educació ; Aula d'Extensió Universitària de la Gent Gran de Tàrrega
Localització: B. Pública de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



6 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Taller internacional : els paisatges de l'aigua : Vallbona de les Monges, 2 a 9 de juliol de 2006 / [Carles Llop, Ignasi Aldomà i Buixadé]
Llop i Torné, Carles


Ferrara ; Barcelona ; Lleida : Universitat de Ferrara : Universitat Politècnica de Catalunya : Universitat de Lleida, 2006
1 v. (sense paginar) : il. ; 30 cm + 1 dvd
Mecanoscrit (fotocòpia).



Matèries: Infraestructures d'aigües ; Canals ; Abastament d'aigües ; Medi geogràfic ; Paisatge
Matèries:Canal Segarra-Garrigues
Àmbit:Vallbona de les Monges ; Urgell ; Segarra ; Garrigues
Cronologia:2006
Autors add.:Aldomà i Buixadé, Ignasi
Autors add.:Universitat de Lleida ; Università di Ferrara ; Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



7 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Paisatge històric i cartografia : de l'època romana fins a l'actualitat / edició a cura de: Jordi Bolòs



Lleida : Universitat de Lleida : Pagès editors, 2022
498 p. : il., map., plàn. ; 24 cm (Territori i societat: el paisatge històric, 9)  /  (Territori i societat : el paisatge històric. Història, arqueologia, documentació, 9) 
Bibliografia. Textos en català, castellà i francès; resums en català, castellà, francès i anglès.
ISBN 9788413033754

Conté: Cartografiar el paisatge medieval de Catalunya (segles VIII-X). Primera part: Els "Atles dels comtats de la Catalunya carolíngia" / Jordi Bolòs i Masclans; Cartografiar el paisatge medieval de Catalunya (segles VIII-X). Segona part: A partir dels "Atles dels comtats de la Catalunya carolíngia" / Jordi Bolòs i Masclans ;Albellonar i fer síquies: el drenatge de les terres del centre i de llevant de l'illa de Mallorca / Antoni Mas Forners; Mapes, plànols i croquis a la documentació històrica de les terres de Lleida, segles XVII-XX / Enric Vicedo Rius; La deforestación en el centro peninsular (siglos XIV-XVI). Estudio documental y cartográfico / Concepción Fidalgo Hijano, Juan Antonio González, Mario Corral Ribera; Jaraba: conformación cartográfica de un destino turístico a través del termalismo, la religiosidad popular y el paisaje / Jesús Raúl Navarro García; Arqueogeografia del conreu de la vinya a les terres de Lleida i a l'Alt Pirineu (segles XV-XIX) / Jacinto Bonales Cortés; L'ús dels censals en la creació d'una regió econòmica. L'exemple del capítol de la Seu de Lleida durant la segona meitat del segle XVIII / Gabriel Ramón Molins; El valor dels objectes d'un habitatge de Lleida al segle XV. Conèixer el paisatge interior d'una casa a través dels documents escrits i les imatges / Inmaculada Sánchez Boira; Les champs en Catalogne aus IXe et Xe siècle : entre les documents écrits et les térmoignages conservés dans le paysage actuel / Jordi Bolòs.



Matèries: Arqueologia ; Paisatge ; Ordenació del territori ; Cartografia ; Mapes i plànols ; Atles ; Edat mitjana ; Fonts documentals
Àmbit:Catalunya ; Lleida, província ; Calataiud - Saragossa ; Mallorca - Balears, illes ; Espanya
Cronologia:[0000 - 2021]
Autors add.:Bolòs i Masclans, Jordi (Ed.)
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Barcelona; Universitat de Lleida; Universitat Rovira i Virgili


Enllaç permanent a aquest registre



8 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Els Caràcters del paisatge històric als països mediterranis / edició a cura de: Jordi Bolòs ; [traducció: Mariona Sabaté i Carrové]



Lleida : Universitat de Lleida : Edicions de la Universitat de Lleida, 2018
399 p. : il., map. ; 24 cm (Territori i societat: el paisatge històric, 8)  /  (Territori i societat : el paisatge històric. Història, arqueologia, documentació, 8) 
Referències bibliogràfiques. Text en català amb resums en anglès.
ISBN 9788413030463



Matèries: Arqueologia medieval ; Cartografia ; Mapes i plànols ; Nuclis de població ; Geografia ; Desenvolupament urbà ; Conreus ; Assistència sanitària ; Molins ; Edat mitjana ; Paisatge ; Ordenació del territori
Àmbit:Catalunya ; Mediterrània
Cronologia:[0000 - 2018]
Autors add.:Bolòs i Masclans, Jordi (Ed.) ; Sabaté i Carrové, Mariona (Trad.)
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Universitat de Barcelona; Universitat Rovira i Virgili


Enllaç permanent a aquest registre



9 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
El Paisatge en èpoques de trasició al llarg dels darrers dos mil anys / edició a cura de: Jordi Bolòs ; [traducció: Mariona Sabaté i Carrové]



Lleida : Universitat de Lleida, [2015]
181 p. : il. ; 24 cm (Territori i societat: el paisatge històric, 7)  /  (Territori i societat : el paisatge històric. Història, arqueologia, documentació, 7) 
ISBN 9788484098133

Dossier central, dedicat als treballs de caracterització del paisatge històric i especialment al projecte PaHisCat català i al projecte Historic Landscape Characterisation anglès, i una segona part, dedicada a altres recerques.



Matèries: Arqueologia ; Paisatge ; Ordenació del territori ; Transformació agrària
Àmbit:Catalunya
Cronologia:[0000 - 2015]
Autors add.:Bolòs i Masclans, Jordi (Ed.) ; Sabaté i Carrové, Mariona (Trad.)
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Universitat de Barcelona; B. Pública de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



10 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Regiment de preservació de pestilència : (Lleida, 1348) / Jacme d'Agramont ; estudis introductoris i glossari, Jon Arrizabalaga, Luis García Ballester i Joan Veny ; edició: Joan Veny ; il·lustracions: Josep Minguell ; pròleg: Jaume Porta i Casanellas
Agramont, Jacme d'


Barcelona : Enciclopèdia Catalana, 1998
90, [31] p., [3] f. de làm., ; 24 cm
Bibliografia. Inclou un glossari. Inclou l'edició facsímil del manuscrit de l'Arxiu Parroquial de Santa Maria de Verdú. La Universitat de Lleida ha colaborat en el treball científic de l'obra.
ISBN 8441200157



Matèries: Edat mitjana ; Pesta Negra ; Medicina ; Metges ; Fonts documentals ; Manuscrits ; Llengua catalana
Matèries: Agramont, Jacme d' (1???-1349)
Àmbit:Lleida
Cronologia:1348
Autors add.:Arrizabalaga Valbuena, Jon (Intr.) ; García Ballester, Luis (Intr.) ; Veny i Clar, Joan (Ed.) ; Minguell i Cardenyes, Josep (Il·l.) ; Porta i Casanellas, Jaume (Il·l.)
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Biblioteca de Catalunya; B. Abadia de Montserrat; Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Barcelona; Universitat de Girona; Universitat de Lleida; Universitat Pompeu Fabra; Universitat Ramon Llull; Universitat Rovira i Virgili; Arxiu Nacional de Catalunya; B. Centre de Lectura de Reus; B. Carles Rahola (Girona); B. Pública de Lleida; B. Pública de Tarragona


Enllaç permanent a aquest registre



11 / 160
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Tilting at mills : the archaeology and geology of mills and milling : Proceedings of the colloquium held at the Museum of archaeology of Almería, Spain 5-8 March, 2014 / Edited by Timothy J. Anderson and Natàlia Alonso



Lleida : Universitat de Lleida, 2019
317 p. : il., map. ; 30 cm (Revista d'arqueologia de Ponent, 4) 
Núm. extra 4 de la Revista d'arqueologia de Ponent.
ISBN 9788491440291

Conté:
- 213475  Gorostidi Pi. Diana. Inscribed Pompeian millstones from Tarragona, Spain.


Matèries: Arqueologia ; Molins ; Pedreres ; Excavacions arqueològiques ; Jaciments arqueològics
Àmbit:Catalunya ; Espanya ; Europa
Cronologia:[2014]
Autors add.:Anderson, Timothy J. (Ed.) ; Alonso Martínez, Natàlia (Ed.)
Autors add.:Universitat de Lleida
Accés: https://raco.cat/index.php/RAP/issue/view/29306
Localització: Universitat Rovira i Virgili; Universitat Autònoma de Barcelona


Enllaç permanent a aquest registre



12 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Estudi de mercat del sector industrial, serveis i comerç de Mollerussa / autors: Pilar Cos Sánchez, Eduard Cristóbal Fransi, Jaume Codina Mejón ; realització: Universitat de Lleida, Departament d'Administració d'Empreses i Gestió Econòmica dels Recursos Naturals
Cos Sánchez, Pilar


Lleida ; Mollerussa : Diputació de Lleida : Patronat Fires de Mollerussa, 1996
91 p. : gràf., mapes, quadres ; 30 cm



Matèries: Economia ; Estructura econòmica ; Indústria ; Comerç ; Sector serveis ; Sectors econòmics ; Distribució comercial
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:[1996]
Autors add.:Cristóbal Fransi, Eduard ; Codina Mejón, Jaume
Autors add.:Universitat de Lleida. Departament d'Administració d'Empreses i Gestió Econòmica dels Recursos Naturals ; Diputació de Lleida ; Patronat Fires de Mollerussa
Localització: B. Pública de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



13 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Estudi de mercat del sector industrial, serveis i comerç de Mollerussa / autors: Pilar Cos Sánchez, Eduard Cristóbal Fransi, Jaume Codina Mejón ; realització: Universitat de Lleida, Departament d'Administració d'Empreses i Gestió Econòmica dels Recursos Naturals
Cos Sánchez, Pilar


Lleida : [s.n.], DL 1998
91 p. : gràf., mapes, quadres ; 30 cm



Matèries: Economia ; Estructura econòmica ; Indústria ; Comerç ; Sector serveis ; Sectors econòmics ; Distribució comercial
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:[1998]
Autors add.:Cristóbal Fransi, Eduard ; Codina Mejón, Jaume
Autors add.:Universitat de Lleida. Departament d'Administració d'Empreses i Gestió Econòmica dels Recursos Naturals ; Diputació de Lleida ; Patronat Fires de Mollerussa
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



14 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Modernització i crisi comunitària : estudis d'etnohistòria rural : la Catalunya occidental en el canvi dels segles XIX i XX [Fitxer informàtic] / Joaquim Capdevila Capdevila
Capdevila i Capdevila, Joaquim


Lleida : Edicions de la Universitat de Lleida, 2012
1 recurs electrònic (261 p.) (Espai/temps, 59) 

Conté: I La utopia material pagesa (...); 1. Les tradicions utòpiques i la utopia material pagesa (...) ; 2. La utopia material pagesa; 2.1 La utopia material pagesa (...); 2.2 Assoliment de la benaurança rústica i transgressió jocosa i còmica; 2.3 Les versions de "Xauxa" a partir de finals del segle XIX; 2.3.1 Les noves possibilitats de gaudi de la societat moderna vistes en termes de Xauxa. 2.3.2 Els greuges del moment actual com a situació contrautòpica. II Els cóssos de la cordera a les terres de Lleida en el tombant dels segles XIX i XX: entre el ritual agrari i l'esport atlètic; 1. A tall de breu introducció; 2.1 La competitivitat; 2.2 La rivalitat; 2.3 Els trofeus rústics (...); 2.4 La ceba com a tercer trofeu dels cóssos: inversió jocosa i follia; 2. Els cóssos de la cordera. Aspectes bàsics; 2.1 La competitivitat; 2.2 La rivalitat; 2.3 Els trofeus rústics (...); 2.4 La ceba com a tercer trofeu dels cóssos: inversió jocosa i follia. 3. La substitució dels cóssos: entre l'abandonament, la desrusticització i les assimilacions a esports moderns 3.1 La substitució dels cóssos de la cordera; 3.2 La modernització dels cóssos de la cordera (...); 3.2.1 L'assimilació a les curses atlètiques; III Fractura comunitària i conflicte (...); 1. Notes introductòries; 2. Primers estadis de modernizació de la societat rural: descomunitarizació i reaccions a la ruptura comunitària; 3. Caciquisme i rebel·lia rural (...); 3.1 Els successos de Miralcamp de 1916 i 1917 o la conflictivització del carnaval rural en termes sociopolítics. 3.2 Politització de sentits i formes de la protesta pagesa arcaica i subversió de l'ordre local: els fets de Barberà de la Conca (1894-1896) 3.3 Sant Martí de Maldà (1901-1909): fractura i conflictivitat local (...); IV Preservació de la propietat rural i conflictivitat (...); 1. Individualisme pagès i preservació de la propietat rural; 1.1 Exemples significatius d'individualisme i d'exclusivisme pel que fa (...); 2. Privacions i restriccions quant a l'entrada a la propietat rural (...); 3. Preservació de la propietat rural durant el tombant dels segles XIX i XX (...). 3.1 La repressió de les faltes comeses per pastors i ramaders 3.1.1 Els pastors com a grup d'ofici; 3.1.2 La repressió dels abusos comesos pels ramaders de Tàrrega (...),; 3.2 La repressió de les faltes a la propietat de canalla i jovent; 3.2.1 La canalla i el jovent; 4. Conflictivitat rural durant les primeres dècades de construcció de l'estat liberal (...); 4.1 Bans de bon ordre i bans de defensa de la propietat; 4.2 Bans de repressió dels abusos contra la propietat rural i bans de repressió de les manifestacions arcaiques de la protesta pagesa. V Caciquisme rural i contrautopies pageses (...).



Matèries: Societat rural ; Pagesia ; Estudi antropològic ; Lleure ; Tradicions populars ; Esport ; Conflictivitat social ; Repressió ; Caciquisme ; Propietat rural
Àmbit:Catalunya
Cronologia:[1800 - 1950]
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Universitat de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



15 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Perspectives diacròniques en la variació microsintàctica sincrònica : reanàlisis i cicles en els sistemes negatius del català i d'altres varietats del contínuum romànic pirinenc / Ares Llop Naya
Llop Naya, Ares


Lleida : Edicions de la Universitat de Lleida, 2020
213 p. : gràf., taules, il. ; 24 cm (Lingüística, 4) 
"Aquesta obra fou la guanyadora de la sisena edició del Premi Internacional de Recerca en Filologia Catalana Joan Solà, atorgat l'any 2020 per un jurat compost per M. Josep Cuenca (Universitat de València, Institut d'Estudis Catalans, presidenta), Ramon Sistac (Universitat de Lleida, Institut d'Estudis Catalans, secretari), Núria Alturo (Universitat de Barcelona), M. Teresa Espinal (Universitat Autònoma de Barcelona) i Aina M. Torrent (Technische Hochschule Köln, Alemanya). Aquest premi és convocat pel Departament de Filologia Catalana i Comunicació de la Universitat de Lleida i per l'Ajuntament de Bell-lloc d'Urgell, i compta amb la col·laboració de la Diputació de Lleida, el Consell Social de la Universitat de Lleida i el Vicerectorat d'Activitats Culturals i Projecció Universitària de la mateixa institució".



Matèries: Llengua catalana ; Filologia ; Varietats dialectals
Àmbit:Catalunya ; Pirineu
Cronologia:[2020]
Autors add.:Universitat de Lleida
Localització: Universitat de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



16 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
VI Jornada Frutícola : resultados : Mollerussa, octubre de 2001

Jornada Frutícola (6a : 2001 : Mollerussa )


Mollerussa : UdL : FLC : IRTA, Estació Experimental de Lleida, 2001
98 p. : taules, gràf. ; 30 cm
Conté: Exposició de varietats de fruita, octubre 2001.



Matèries: Congressos ; Agricultura ; Fruiters ; Fruita dolça
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:2001
Autors add.:Institut de Recerca i Tecnologia Agroalimentàries. Estació Experimental de Lleida ; Universitat de Lleida
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



17 / 160
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Mollerussa Disseny i Moda, tendències tardor / hivern : 10, 11, 12 d'octubre /87 [Fitxer informàtic]



Lleida : Universitat de Lleida, 1987
1 recurs electrònic


Matèries: Indústria de la confecció ; Disseny de moda
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:1987
Autors add.:Universitat de Lleida
Accés: http://hdl.handle.net/10459/1469


Enllaç permanent a aquest registre



18 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Reunión porcina UdL-Mollerussa : año 2002 : 130a Fira Sant Josep

Reunión Porcina UdL-Mollerussa (1a : 2000 : Mollerussa )


Lleida : Universitat de Lleida : Fira de Mollerussa, DL 2002
100 p. : il. ; 30 cm



Matèries: Fires i exposicions ; Ramaderia ; Bestiar porcí
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:2002
Autors add.:Universitat de Lleida ; Fira de Mollerussa
Autors add.:Fira de Sant Josep (130a : 2002 : Mollerussa )
Localització: Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



19 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Reunión porcina UdL-Mollerussa : año 2001 : 129a Fira Sant Josep

Reunión Porcina UdL-Mollerussa (2a : 2001 : Mollerussa )


Lleida : Universitat de Lleida : Fira de Mollerussa, 2001
76 p. : il. ; 30 cm
Text en castellà, català i anglès.



Matèries: Fires i exposicions ; Ramaderia ; Bestiar porcí
Àmbit:Mollerussa
Cronologia:2001
Autors add.:Universitat de Lleida ; Fira de Mollerussa
Autors add.:Fira de Sant Josep (129a : 2001 : Mollerussa )
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya; Universitat de Lleida; B. Pública de Lleida


Enllaç permanent a aquest registre



20 / 160
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Reunión porcina UdL-Mollerussa / Feria de Sant Josep



2000-
Lleida : Universitat de Lleida : Fira de Mollerussa, 2000-
Il. ; 30 cm. Anual.



Matèries: Fires i exposicions ; Ramaderia ; Bestiar porcí ; Anuaris
Àmbit:Mollerussa
Autors add.:Universitat de Lleida ; Fira de Mollerussa
Localització: Biblioteca de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



página 1 de 8
ir a la página                    

Base de datos  FONS : Formulario avanzado

   
Buscar:
en el campo:
 
1     
2   
3