português | español | english | français |

logo

Cerca a la base de dades

Base de dades:
FONS
Cercar:
UNIVERSITAT POLITECNICA DE CATALUNYA []
Referències trobades:
141   [Refinar la cerca]
Mostrant:
1 .. 20   en el format [Estàndard]
pàgina 1 de 8
anar a la pàgina                    


1 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Quan Albert Einstein passejà per la Rambla (1923) / Antoni Roca Rosell ; Thomas F. Glick
Roca i Rosell, Antoni


Barcelona2023
216 p. : il. ; 23 cm (Societat UPC, 1) 
ISBN 9788419184665

Quan Einstein passejà per la Rambla, 1923 analitza la setmana en que Einstein passà per Catalunya, a l'inici de la seva gira per Madrid i Saragossa. La invitació d'Einstein provingue d'un petit grup de científics compromesos de feia almenys una decada en la recuperació d'una comunitat científica i tecnica catalana. Aquesta era una de les missions principals de l'Institut d'Estudis Catalans, on Einstein va impartir el curs, i de la Mancomunitat de Catalunya, que n'organitzà les sessions, pero tambe de la Reial Academia de Ciencies i Arts, on va dictar una conferencia. La presencia d'Einstein suscità un gran interes públic, amb el protagonisme de molts enginyers i arquitectes, persones amb formació científica que creien fermament en la necessitat de la recerca. El pas d'Einstein per Barcelona representà un impuls que, per les circumstàncies del país, no fructificaria fins a decades mes tard. Einstein, per la seva banda, queda impressionat per com els catalans defensaven el seu patrimoni cultural. (Editorial).



Matèries: Científics ; Viatges ; Ciència ; Enginyers ; Història de la ciència ; Arquitectes
Matèries: Einstein, Albert (1879-1955) ; Terradas i Illa, Esteve (1883-1950) ; Plans i Freyre, Josep Maria (1878-1934) ; Comas i Solà, Josep (1868-1937) ; Levi-Civita, Tullio (1873-1941)
Àmbit:Barcelona
Cronologia:1923
Autors add.:Glick, Thomas F.
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat de Barcelona; Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



2 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Arquitectes jardiners de Barcelona 1888-1992 / Eva Jiménez Gómez, Xavi Llobet i Ribeiro
Jiménez Gómez, Eva


Barcelona : Altrim Publishers, 2023
142 p. ; 29 cm
Col·lboren: Ajuntament de Barcelona i Universitat Politècnica.
ISBN 9788412274769

Aquest llibre pretén ser un reflex de Les vides de Giorgio Vasari i de Homenots de Josep Pla en la mesura que, a través del retrat literari de vuit arquitectes jardiners que han definit el verd urbà de la ciutat de Barcelona durant un segle, ia través d'una aproximació estètica als parcs i als jardins, ens permet descobrir i retratar una tradició de jardins a Barcelona. Seguint aquestes vuit figures centrals, aquest llibre revela un ofici heretat i transmès de generació en generació d'arquitectes de jardins. Un llegat que partia de la gran Barcelona i la cultura de masses, la pausa dominical i la construcció de l'Eixample, permetent descobrir noves facetes de nosaltres mateixos i del projecte comú de Barcelona.



Matèries: Arquitectes ; Parcs i jardins
Matèries: Fontserè i Mestre, Josep (1829-1897) ; Gaudí i Cornet, Antoni (1852-1926) ; Forestier, Jean Claude Nicolas (1861-1930) ; Rubió i Tudurí, Nicolau Maria (1891-1981) ; Riudor i Carol, Lluís (1906-1989) ; Casamor i d'Espona, Joaquim Maria (1920-2019) ; Falcón i Vernis, Antoni (1953-....) ; Falcone, Patrizia (1961-....)
Àmbit:Barcelona
Cronologia:1888 - 1992
Autors add.:Llobet i Ribeiro, Xavi
Autors add.:Ajuntament de Barcelona ; Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



3 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
El Parque de bomberos de Valls utiliza la geotermia para producir frío y calor / Pere Santamaria García
Santamaria i Garcia, Pere


En: Ambiente y Clima, núm. 117 (01 Gener 2012), p. 22-26


Matèries: Servei de bombers ; Construcció d'edificis ; Desenvolupament sostenible ; Edificis ; Energies renovables
Matèries:Parc de Bombers de Valls
Àmbit:Valls
Cronologia:[2012]
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Construccions Arquitectòniques I
Accés: http://hdl.handle.net/2117/18598


Enllaç permanent a aquest registre



4 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Estudio acústico de las primeras edificaciones cistercienses de Santes Creus y Poblet. Resultados experimentales / Genaro González Baixauli, José María Roig Fernández, Francesc de Paula Daumal Domènech, [et al.]



En: Congreso Español de Acústica, Encuentro Ibérico de Acústica, EAA European Symposium on Environmental Acoustics and Noise Mapping. "Tecniacústica 2013: 44 Congreso español de acústica, EAA European symposium on environmental acoustics and noise mapping: Valladolid, 1-4 octubre, 2014: publicación oficial del congreso". Valladolid : Sociedad Española de Acústica (SEA), 2013. p. 707-715.


Una vez fundado el monasterio cisterciense, se edificaba una pequeña capilla para el culto de los monjes antes de iniciar la construcción del conjunto arquitectónico. La capilla de Sant Esteve en Poblet y la capilla de la Trinitat en Santes Creus pertenecen a este grupo de edificaciones. La presencia de anacoretas en las primeras comunidades posiblemente influyó en el diseño acústico de estas, donde la inteligibilidad de palabra y oración era esencial. En esta comunicación se presentan los valores experimentales de los distintos parámetros acústicos obtenidos y se comparan con los valores calculados al utilizar distintos modelos teóricos.


Matèries: Monestirs ; Arquitectura religiosa
Matèries:Monestir de Santes Creus ; Monestir de Santa Maria de Poblet
Àmbit:Santes Creus - Aiguamúrcia ; Poblet - Vimbodí i Poblet
Cronologia:[2013]
Autors add.:González Baixauli, Genaro ; Roig Fernández, José María ; Daumal Domènech, Francesc de Paula ; Esteve Agustench, Francesc Xavier
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Construccions Arquitectòniques I
Autors add.:Tecniacústica 2013 (44 Congreso español de acústica, EAA European symposium on environmental acoustics and noise mapping : 2014 : Valladolid )
Accés: http://hdl.handle.net/2117/26263


Enllaç permanent a aquest registre



5 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Santes Creus [Fitxer informàtic] / [Josep Giner Olcina]
Giner i Olcina, Josep


[S.l.] : Universitat Politècnica de Catalunya, [2018]
1 recurs electrònic


Matèries: Monestirs ; Arquitectura religiosa ; Elements arquitectònics ; Patrimoni històric i artístic ; Mapes i plànols
Matèries:Monestir de Santes Creus
Àmbit:Santes Creus - Aiguamúrcia
Cronologia:[2017 - 2018]
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya
Accés: http://hdl.handle.net/2117/182313


Enllaç permanent a aquest registre



6 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Estudi previ per a nous usos per un equipament municipal al Pla de Santa Maria [Fitxer informàtic] / Lluís Tobella Farran, Antoni Paricio Casademunt, Francesc Bascompte, Isabel Rabassa, Ignacio del Corral



2006
1 recurs electrònic

Aquest estudi correspon al Conveni signat entre l'ajuntament del Pla de Santa Maria i la UPC el Desembre de 2005, amb la finalitat de realitzar un treball exploratori per a nous usos en el conjunt anomenat "La Fàbrica".


Matèries: Patrimoni històric i artístic ; Edificis ; Projectes d'arquitectura ; Conversió d'edificis ; Patrimoni municipal
Àmbit:Pla de Santa Maria, el
Cronologia:2006
Autors add.:Tobella i Farran, Lluís ; Paricio Casademunt, Antoni ; Bascompte Clarasó, Francesc ; Rabassa, Isabel ; Corral, Ignasi
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Grup d'Arquitectura i Tecnologia
Accés: http://hdl.handle.net/2117/120175
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



7 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Visitar les arts del passat : les exposicions retrospectives d'art a Catalunya, València i Mallorca entre el 1867 i el 1937 / Bonaventura Bassegoda i Hugas
Bassegoda i Hugas, Bonaventura


Bellaterra ; Girona ; Lleida ; Barcelona ; Tarragona : Universitat Autònoma de Barcelona. Servei de Publicacions : Edicions de la Universitat de Barcelona : Universitat de Girona. Servei de Publicacions : Edicions de la Universitat de Lleida : Universitat Politècnica de Catalunya : Barcelona Tech. Iniciativa Digital Politècnica : Publicacions de la Universitat Rovira i Virgili : Museu Nacional d'Art de Catalunya : Museu del Disseny de Barcelona, 2022
340 p. : il. ; 24 cm (Memoria artium, 29) 
Bibliografia. Índex.
ISBN 9788449099847
ISBN 9788491688068
ISBN 9788484586074
ISBN 9788491443452
ISBN 9788498809794
ISBN 9788484248634
ISBN 9788480433808
ISBN 9788491564058

Les obres d'art han estat tradicionalment el resultat d'encàrrecs específics de clients i promotors. A Roma, a partir del segle XVII, es documenten les primeres exposicions públiques de pintures que mostren les capacitats dels artistes en actiu. Al segle XVIII, l'acadèmia organitza a París els Salons amb regularitat, que permeten els inicis de la crítica d'art. Caldrà esperar a la consolidació de la Revolució Industrial, cap a mitjan segle XIX, quan sorgeix la necessitat d'acostar art i indústria, per veure exposicions amb obres d'artistes i artesans ja desapareguts. Aquestes mostres, per distingir-se de les de belles arts o d'artistes vius, es van anomenar "exposicions retrospectives" des de la que es va celebrar a París el 1865 amb el títol Musée Rétrospectif, i que es va desplegar al magnífic Palais de l'Industrie (avui desaparegut). Aquest volum és el primer intent de fixar el nombre i de descriure el caràcter d'aquesta mena d'exposicions dins el nostre entorn cultural, des de la inicial, que es va fer a Barcelona el 1867, fins a la de l'art català medieval de París de 1937, promoguda per la Generalitat republicana. Aquest itinerari per les exposicions retrospectives es pot llegir, també, com un recorregut col·lectiu de descoberta del propi patrimoni artístic.



Matèries: Exposicions artístiques ; Patrimoni històric i artístic ; Art ; Obres d'art
Àmbit:Catalunya ; País Valencià ; Mallorca - Balears, illes ; París - França
Cronologia:1867 - 1937
Autors add.:Universitat Autònoma de Barcelona ; Universitat de Barcelona ; Universitat de Girona ; Universitat de Lleida ; Universitat Politècnica de Catalunya ; Barcelona Tech. Iniciativa Digital Politècnica ; Universitat Rovira i Virgili ; Museu Nacional d'Art de Catalunya : MNAC ; Museu del Disseny de Barcelona
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Barcelona; Universitat de Girona; Universitat Rovira i Virgili; Museus de Sitges


Enllaç permanent a aquest registre



8 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Taller internacional : els paisatges de l'aigua : Vallbona de les Monges, 2 a 9 de juliol de 2006 / [Carles Llop, Ignasi Aldomà i Buixadé]
Llop i Torné, Carles


Ferrara ; Barcelona ; Lleida : Universitat de Ferrara : Universitat Politècnica de Catalunya : Universitat de Lleida, 2006
1 v. (sense paginar) : il. ; 30 cm + 1 dvd
Mecanoscrit (fotocòpia).



Matèries: Infraestructures d'aigües ; Canals ; Abastament d'aigües ; Medi geogràfic ; Paisatge
Matèries:Canal Segarra-Garrigues
Àmbit:Vallbona de les Monges ; Urgell ; Segarra ; Garrigues
Cronologia:2006
Autors add.:Aldomà i Buixadé, Ignasi
Autors add.:Universitat de Lleida ; Università di Ferrara ; Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



9 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
The 2-3 November 2015 flood of the Sió River (NE Iberian Peninsula): a flash flood that turns into a mudflow downstream / J. Balasch, J. Ruiz, R. Rodríguez, J. Tuset, X. Castelltort, M. Barriendos, D. Pino, J. Mazon



En: European Geosciences Union General Assembly. "Geophysical Research Abstracts". Viena : [s.n.], 2016, p. 1


Historical and recent evidence shows that many floods in the interior of Catalonia (NE Iberian Peninsula) usually have such a great sediment load that can even alter the hydraulic behaviour of the flow. This is especially true in catchments with a great proportion of agricultural soils, which are the main source of sediment. The night of 2-3 November 2015 torrential rains fell on the headwaters of the Sió River catchment (508 km2); the subsequent flood caused four deaths and many damages along the stream. The hydrological, hydraulic and sedimentary characteristics of this recent flood have been analysed in order to gain a better insight on the characteristics of the major historical floods in the same catchment. The rainfall height on the headwaters was between 139 and 146 mm in ten hours, with a maximum intensity of about 50 mm h-1. In the rest of the catchment it rained much less (22-71 mm). The agricultural soils in the headwaters show evidence of intense erosion by laminar and concentrated Hortonian overland flow in their superficial layer (Ap1; 10 cm), which uncovered the more compact underlying layer (Ap2). The peak flow in the headwaters (Oluges) was 90 m3 s-1 (that is, a specific peak flow near 1 m3 s-1 km-2) and it diminished downstream: 40 m3 s-1 in the centre of the catchment (Oluges + 27 km) and 15 m3 s-1 in the outlet (Oluges + 54 km). The suspended sediment load was 10-15.


Matèries: Rius ; Inundacions ; Sedimentació ; Climatologia
Àmbit:Sió, riu
Cronologia:2015
Autors add.:Balasch Solanes, Josep Carles ; Ruiz Bellet, Josep Lluís ; Rodríguez, Rafael ; Tuset Mestre, Jordi ; Castelltort Aiguabella, F. Xavier ; Barriendos i Vallve, Marià ; Pino González, David ; Mazón Bueso, Jordi
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Física
Accés: http://hdl.handle.net/2117/98380


Enllaç permanent a aquest registre



10 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Figueres, la porta d'Europa: TE'TSAB' 08 Taller d'estiu 2008 de l'ETSAB / [Maria Goula (Ed.)]



Barcelona : Edicions ETSAB, 2009
100 p. : il. ; 18 cm (18 x 18, 24 ) 
Taller d'estiu TE'TSAB 08. Text en català i anglès.



Matèries: Arquitectura ; Paisatge ; Ordenació del territori ; Barris ; Zones residencials ; Urbanisme
Àmbit:Figueres
Cronologia:2008
Autors add.:Goula, Maria (Ed.)
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Escola Tècnica Superior d'Arquitectura de Barcelona
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



11 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
El Castell de St. Ferran de Figueres : anàlisi del seu estat actual i proposta de restauració / [direcció: Salvador Tarragó Cid]



Barcelona : Universitat Politècnica de Catalunya : Centre Internacional d'Estudis del Patrimoni Construït, DL 1998
[48] p. : pral. il., plàn. ; 30 cm (Monuments i conjunts, 8 ) 
La publicació és el resultat dels treballs d'anàlisi i projecte del Màster de Restauració de Monuments d'Arquitectura (MRM), i el programa de postgrau Formes d'Anàlisi d'Intervenció en el Patrimoni Construït (FAIPAC), dirigit per Salvador Tarragó Cid. Patrocina: Col·legi d'Arquitectes de Catalunya, Demarcació de Girona. Títol a l'interior: Memòria d'anàlisi i proposta d'intervenció per al castell de Sant Ferran.



Matèries: Castells ; Arquitectura militar ; Restauració i conservació ; Projectes ; Patrimoni històric i artístic
Matèries:Castell de Sant Ferran de Figueres
Àmbit:Figueres
Cronologia:[1998]
Autors add.:Tarragó i Cid, Salvador
Autors add.:Col·legi d'Arquitectes de Catalunya. Demarcació de Girona ; Universitat Politècnica de Catalunya ; Centre Internacional d'Estudis del Patrimoni Construït ; Formes d'Anàlisi d'Intervenció en el Patrimoni Construït : Faipac


Enllaç permanent a aquest registre



12 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Infraestructures del transport i forma urbana : exploracions projectuals per a l'ordenació urbana de Figueres / Antonio Font Arellano, Luis Calvet Mulleras, Estanislau Roca



Barcelona : Fundació Politècnica de Catalunya etc., 1995
160 p. : il., map., plàn. ; 30 cm
A la portada: Màster UPC en Projectació Urbanística, Programa Postgrau Projectar la Ciutat. 1995 (Universitat Politècnica de Catalunya). Referències bibliogràfiques.
ISBN 8476535880



Matèries: Urbanisme ; Infraestructures de transport ; Planificació urbanística ; Ordenació del territori
Àmbit:Figueres
Cronologia:[1995]
Autors add.:Font Arellano, Antonio ; Calvet Mulleras, Luis ; Roca, Estanislau
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya
Localització: Biblioteca de Catalunya; Universitat Autònoma de Barcelona; Universitat de Barcelona; Universitat de Girona; Universitat Politècnica de Catalunya; Universitat Rovira i Virgili


Enllaç permanent a aquest registre



13 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Concurs d'ampliació del Centre d'Atenció Primària Doctor Moisès Broggi, de l'Escala [Fitxer informàtic] / Jaime Coll López, Judith Leclerc
Coll López, Jaime


2021
1 recurs electrònic


Matèries: Projectes d'arquitectura ; Certàmens ; Arquitectura ; Centres d'assistència primària
Matèries:CAP Doctor Moisès Broggi de l'Escala
Àmbit:Escala, l'
Cronologia:2021
Autors add.:Leclerc, Judith
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Projectes Arquitectònics ; Universitat Politècnica de Catalunya. ARIEN : Arquitectura, Indústria i Enginyeria ; Generalitat de Catalunya. SAU
Accés: http://hdl.handle.net/2117/345302


Enllaç permanent a aquest registre



14 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Cadaqués, isla del Mediterráneo / Julio Fidel Garnica González-Barcena
Garnica González-Barcena, Julio Fidel


En: Immaginare il Mediterraneo: architettura, arti, fotografia. Nàpols : Artstudiopaparo, 2017. p. 343-352


Matèries: Història general ; Arquitectura
Àmbit:Cadaqués
Cronologia:[0000 - 2017]
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Teoria i Història de l'Arquitectura i Tècniques de Comunicació ; Universitat Politècnica de Catalunya. ACM - Anàlisis Crítiques de la Modernitat: Arquitectura i Ciutat
Accés: http://hdl.handle.net/2117/133302


Enllaç permanent a aquest registre



15 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Projecte bàsic i executiu de restauració dels contraforts amb arcbotants de la Basílica de Santa Maria de Castelló d'Empúries, Castelló d'Empúries (Alt Empordà). Volum I: memòria i pressupost [Fitxer informàtic] / [José Luis González Moreno-Navarro, Alberto Casals Balagué, Pedro Roca Fabregat, Alicia María Dotor Navarro, Ana Belén Onecha Pérez, Javier Sanz Prat]



2010
1 recurs electrònic (95 p.)

Projecte de restauració parcial de la basílica de Santa Maria de Castelló d'Empúries El conjunt de contraforts amb arcbotants de la Basílica de Santa Maria de Castelló d'Empúries es caracteritza pel tapiat històric de l'arcbotant superior de cada sèrie. El projecte planteja la supressió d'aquests tapiats en condicions de seguretat, consolidant el sistema arcbotants-contrafort de manera que el conjunt sigui estable.


Matèries: Projectes d'arquitectura ; Esglésies ; Arquitectura religiosa ; Gòtic ; Restauració i conservació ; Elements arquitectònics
Matèries:Basílica de Santa Maria de Castelló d'Empúries
Àmbit:Castelló d'Empúries
Cronologia:[2010]
Autors add.:González Moreno-Navarro, José Luis ; Casals Balagué, Alberto ; Roca i Fabregat, Pere ; Dotor Navarro, Alicia María ; Onecha Pérez, Ana Belén ; Sanz Prat, Javier
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament d'Enginyeria Civil i Ambiental ; Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Tecnologia de l'Arquitectura ; Universitat Politècnica de Catalunya. Anàlisi i Tecnologia d'Estructures i Materials : ATEM ; Universitat Politècnica de Catalunya. Rehabilitació i Restauració Arquitectònica : REARQ
Accés: http://hdl.handle.net/2117/356322
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



16 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
CEIP 6ut Ventalló, Alt Empordà. Girona / Gustavo Adolfo E. Contepomi, Luis Bravo Farré
Contepomi, Gustavo Adolfo E.


2010
1 recurs electrònic


Matèries: Projectes d'arquitectura ; Certàmens ; Escoles primàries
Àmbit:Ventalló
Cronologia:2010
Autors add.:Bravo Farré, Luis
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament d'Expressió Gràfica Arquitectònica I
Accés: http://hdl.handle.net/2117/10125
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



17 / 141
seleccionar
imprimir

Bookmark and Share
Palau Saverdera. Revisió de l'estudi geotècnic / Josep Ignasi de Llorens Duran
Llorens i Duran, Josep Ignasi


2009
1 recurs electrònic (3 p.)



Matèries: Geologia ; Sòls
Àmbit:Palau-saverdera
Cronologia:[2009]
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Construccions Arquitectòniques I ; Universitat Politècnica de Catalunya. GAT - Grup d'Arquitectura i Tecnologia
Localització:


Enllaç permanent a aquest registre



18 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Grisú / Martí Sanz Ausàs, María Benedito Ribelles
Sanz Ausàs, Martí


2009
1 recurs electrònic

Concurs per a l'assistència tècnica per a la redacció del projecte bàsic i d'execució, la certificació d'eficiència energètica del projecte, l'estudi de seguretat i salut, el projecte d'activitats per a la llicència ambiental i posterior direcció d'obra i certificació d'eficiència energètica de final d'obra corresponent a la nova construcció del Parc de Bombers de Llançà.


Matèries: Projectes d'arquitectura ; Certàmens ; Serveis de bombers
Matèries:Parc de Bombers de Llançà
Àmbit:Llançà
Cronologia:[2009]
Autors add.:Benedito Ribelles, María
Autors add.:GISA ; Universitat Politècnica de Catalunya. Departament de Projectes Arquitectònics ; Universitat Politècnica de Catalunya. ARCHT - Arquitectura actual, construir avui, aprendre avui
Accés: http://hdl.handle.net/2117/15618


Enllaç permanent a aquest registre



19 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
Fons digital J.A. Coderch [Fitxer informàtic]



Sant Cugat del Vallès : Escola Tècnica Superior d'Arquitectura del Vallès, 2017
1 recurs electrònic
La base de dades es pot consultar íntegrament a la Biblioteca de l'ETSAV. A través de la web, únicament es pot consultar en línia un inventari de la documentació que conté la base de dades. Característiques del disc: disc dur instal·lat a l'interior d'un ordinador.

Base de dades que conté la documentació professional associada a 126 projectes del període 1941-1978 de l'arquitecte José Antonio Coderch de Sentmenat (Barcelona, 1913-Espolla, 1984). En total, més de 9.800 documents digitalitzats entre els quals es troben plànols, croquis, documentació tècnica i d'obra, factures, rebuts, fotografies, i correspondència personal i la referida a cada projecte. El fons documental està gestionat per la delegació del Vallès del Departament de Projectes, que conserva i cataloga el material, entre el qual s'inclouen alguns dels títols més destacats referents a l'arquitecte.


Matèries: Projectes d'arquitectura ; Arquitectes ; Arxius particulars ; Bases de dades ; Arquitectura
Matèries: Coderch i de Sentmenat, Josep Antoni (1913-1984)
Àmbit:Barcelona ; Catalunya
Cronologia:[1941 - 1978]
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Escola Tècnica Superior d'Arquitectura del Vallès
Accés: http://fonscoderch.etsav.upc.edu/ct-menu.php
Localització: Universitat Politècnica de Catalunya


Enllaç permanent a aquest registre



20 / 141
seleccionar
imprimir
Text complet
Bookmark and Share
L'Observatori del Turó de l'Home, una idea nascuda el 1880 / Óscar Farrerons Vidal, Joaquim Reberté Ferran
Farrerons Vidal, Òscar


En: Vallesos, núm. 21 (18 Juny 2021), p. 128-130

Al 1880 el metge i acadèmic Joan Montserrat i Archs va presentar un projecte a l'Associació Catalanista d'Excursions Científiques (que al 1891 es fusionaria amb l'Associació Catalana d'Excursions per fundar el Centre Excursionista de Catalunya), per la instal·lació d'un observatori meteorològic al Turó de l'Home, que a més compliria les funcions de refugi muntanyenc. Per portar a terme la magna empresa, l'associació va nomenar una comissió formada per Cèsar August Torras, Carles García Vilamalla, Antoni Massó i Artur Osona que, aprofitant els contactes d'aquest darrer amb els propietaris, va obtenir la cessió gratuïta del terreny del turó per portar a terme el seu projecte.


Matèries: Estacions meteorològiques ; Projectes ; Parcs naturals ; Meteorologia ; Excursionisme ; Geògrafs
Matèries: Osona i Formentí, Artur (1840-1901) ; Fontserè i Riba, Eduard (1870-1970)
Matèries:Parc Natural del Montseny ; Associació Catalanista d'Excursions Científiques
Àmbit:Montseny, massís del ; Home, turó de l'
Cronologia:1880
Autors add.:Reberté Ferran, Joaquim
Autors add.:Universitat Politècnica de Catalunya. Departament d'Enginyeria Gràfica i de Disseny ; Universitat Politècnica de Catalunya. Grup de Recerca en Enginyeria de Projectes : Disseny i Sostenibilitat
Accés: http://hdl.handle.net/2117/349453


Enllaç permanent a aquest registre



pàgina 1 de 8
anar a la pàgina                    

Base de dades  FONS : Formulari avançat

   
Cercar:
en el camp:
 
1     
2   
3